Připrav Brno na odpadové hospodářství!
První hackathon
První hackathon pod značkou Brno je boží se konal na jaře a zaměřil se na zlepšení odpadového hospodářství v Brně. Porota ve složení 1. náměstka primátorky Petra Hladíka, zástupců odboru životního prostředí a společnosti SAKO vybrala jako vítězný projekt tzv. Re-shopu, který dá šanci na opětovný prodej a nový život věcem, které by jinak skončili vyhozené.
Vítězný nápad
Účastníci hackathonu představili celkem 43 nápadů, ze kterých byl nejúspěšnější právě tento. Re-shop by měl navázat na současné projekty Re-use a Retro-use, které už město realizuje. Jejich cílem je opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už lidé doma nepotřebují. Re-shop má jít ještě dál, jeho součástí má být opravna věcí, kavárna nebo e-shop, dále bude nabízet aktivity pro celou rodinu, osvětové kampaně nebo zajímavé workshopy.
Autoři o projektu
„Název Re-shop není úplně přesný, proto ho zatím doplňujeme podtitulem „Poklady s příběhem“. V podstatě se jedná o celé obchodní centrum. Velký bonus oproti již existujícím aktivitám vidíme ve sjednocení činností na jednom místě a v kapacitě. Chtěli bychom, aby Re-shop spolupracoval s firmami, využíval jejich znovu použitelný „odpad“, nebo se školami a divadly, kterým by mohl nabízet různé věci k opětovnému využití. Chceme zavést nové způsoby nakupování s cílem být šetrnější k životnímu prostředí. Podobný je projekt Retuna, který již 7 let úspěšně funguje ve Švédsku,“ uvedla autorka vítězného návrhu Marie Kudlíková.
Re-shop by měl podle autorů návrhu dodávat především dobrý pocit a zároveň přispívat k celkovému snižování odpadů.
„Re-shop si můžete představit tak trochu jako Ikeu. Takže rozhodně velikostí a množstvím zboží, pak také kvalitou prodávaných věcí, neboť zaměstnanci Re-shopu by měli pečlivě třídit lidmi odevzdané věci a některé se přímo na místě opraví. Do nákupní zóny bude lákat dobrá cena, spousta retro věcí, které dnes frčí a celkově hezké a příjemné prostředí. Nejdůležitější však je dobrý pocit. Ať už u lidí, kteří nechtějí nepotřebné věci vyhodit, tak i u těch, kteří nechtějí kupovat nové a rádi si nakoupí v Re-shopu a vdechnou tak věci nový život. Tím se opět podstatně sníží množství produkovaného odpadu,“ dodal člen vítězného týmu Jan Priessnitz.