Oslavy výročí Sametové revoluce zakončí Filharmonie Brno velkolepým koncertem

Oslavy výročí Sametové revoluce zakončí Filharmonie Brno velkolepým koncertem

Oslavy třicetiletého výročí zakončí brněnská filharmonie grandiózním oratoriem Svatá Ludmila. Koncert se uskuteční v katedrále sv. Petra a Pavla v 18 hodin. Při koncertě pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese se kromě sólistů a orchestru představí také těleso čítající přes 110 zpěváků. Slavnostní večer zahájí svým proslovem kněz, přírodovědec a spisovatel Marek Orko Vácha a 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

„Velmi vítám, že se do oslav třicetiletého výročí od Sametové revoluce zapojila celá společnost. Během dne budou probíhat studentské a akademické oslavy, mnoho vzpomínkových událostí, různé besedy či přednášky. Ale jsem moc rád, že výrazně se zapojí i umělci, kteří sehráli v událostech před třiceti lety nezastupitelnou roli. Koncert brněnské filharmonie bude tím nejdůstojnějším zakončením brněnských oslav,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík, který nad koncertem převzal záštitu.

Svatá Ludmila je jedním z Dvořákových nejrozsáhlejších děl, co do délky i instrumentace. Podle dobových pramenů jeho intenzivní soustředění a psychické vypětí při práci přešlo v záchvaty agorafobie, kterými trpěl po zbytek života. Skladatel Josef Suk, Dvořákův žák a zeť ve svých vzpomínkách uvádí, že při práci na oratoriu Svatá Ludmila byl Dvořák unaven, nervosní a měl těžké potíže se žaludkem. Byl v té době velmi nespokojen a byla skutečně obava o jeho život. Odborníci považují oratorium za mimořádně barvité a melodické dílo se střídajícími se pasážemi velkolepými a komorními.

Koncert se koná 17. listopadu v 18.00 v katedrále na Petrově. Vstupenky na sezení jsou již vyprodány, zbývají pouze vstupenky na stání, kterých je k dispozici necelá sedmdesátka. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v Besední ulici a Domě pánů z Lipé, online na www.filharmonie-brno.cz a na místě hodinu před koncertem.

 

Obsazení koncertu:

Pavla Vykopalová soprán / soprano (Svatá Ludmila)

Jana Sýkorová alt / alto (Svatava)

Michal Lehotský tenor (Bořivoj)

Martin Šrejma tenor (Rolník)

Richard Novák bas / bass (Svatý Ivan)

 

Vox Iuvenalis

Smíšený sbor Kantiléna / Kantiléna Mixed Choir

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity / Masaryk University Choir

sbormistr / choir director Jan Ocetek

Filharmonie Brno

dirigent / conductor Dennis Russell Davies