Opozice v brněnských Vinohradech slaví úspěch. Kritizovaný objekt se stavět nebude, developer prodá pozemky městu.

Opozice v brněnských Vinohradech slaví úspěch. Kritizovaný objekt se stavět nebude, developer prodá pozemky městu.

Společnost PROPERITY vici s.r.o. přišla s plánem na vybudování desetipatrového rekreačního komplexu s možností ubytování hostů v brněnských Vinohradech. Ten se však setkal s ostrou kritikou opozice i veřejnosti. Poukazovali na to, že stavba je navržena tak, aby obešla územní plán. Město se nyní dokázalo s developerem domluvit, že od něj tento pozemek odkoupí. O tom, co bude na tomto místě stát, si tak rozhodne městská část Brno-Vinohrady. 

 Z vinohradských zastupitelů patří mezi nejvýraznější kritiky Jitka Ivičičová (KDU-ČSL), která upozorňovala na to, že rekreace mezi paneláky je jen zástěrka pro bydlení.

„Oslovila jsem 1. náměstka primátorky města Brna Petra Hladíka, protože vedení městské části nejprve půl roku informace o projektu drželo pod pokličkou, a i když po provalení celé záležitosti záměr odmítlo, nepřišlo s žádným konstruktivním plánem na vyřešení situace. Pokud se podaří městu pozemek odkoupit, bude to šance, jak místo proměnit podle toho, jak si přejí sami Vinohradští,“ pochvaluje si vývoj situace Ivičičová.

O tom, co nyní na pozemcích, kde měl stát kritizovaný objekt, bude postaveno rozhodne městská část. „Vím, že vedení městské části připravuje podklady pro budoucí využití pozemků, ocenila bych však, kdyby v rámci přípravy zapojila i stavební komisi, kterou na náš popud zřídila. Jejími členy jsou odborníci, jejichž prostřednictvím by na vytváření budoucí podoby území mohla podílet i opozice,“ doplnila Ivičičová.

„Na jednání se zástupcem developerské společnosti jsme se předběžně domluvili na odkupu dotčeného pozemku. Teď ale požadujeme od městské části vyjádření, jakou finanční částkou se bude na odkupu pozemku podílet, za jakých finančních prostředků bude realizován následný projekt a zda bude udržitelný a finančně soběstačný. Požadujeme také, aby městská část přišla s návrhem na využití plochy v souladu s územním plánem,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL)

Jenže komunikace s opozicí i veřejností je to, co je vedení městské části opakovaně vytýkáno.

„Zastupitelé i veřejnost nejsou v mnoha věcech dostatečně informováni. O této plánované výstavbě jsme se dozvěděli zcela náhodou a hned se na ni strhla vlna kritiky. To chceme určitě změnit a budeme usilovat o to, aby se o možnosti využití těchto pozemků mohla vyjádřit veřejnost i opozice, Mělo by se však jednat o sportoviště doplněné o nová parkovací místa,“ dodala Ivičičová.