Proč na Židovském hřbitově svíčky nesvítí?

Začátkem listopadu, na “Dušičky”, sdílel profil  MČ Brno – Židenice velmi povedené fotografie z Židovského hřbitova. A k nim byl připojený i komentář, “Tady nikdo svíčky nezapaluje… Kam se chystáte uctít památku Vy?”  Jak v diskuzi jako první zmínil uživatel Jiří Ambros, Židé nedávají na hrob květiny a svíčky, ale kamínky. Na příspěvek pak reagoval nemalý počet lidí a rozběhla se zajímavá debata.
Uzávěrka do Zpravodaje je delší dobu dopředu, takže toto “dušičkové” téma vyjde až začátkem prosince.  Přesto myslím, že to může být pro  mnohé čtenáře zajímavé.

Od nepaměti je zvykem při vzpomínce na náhrobky pokládat květiny, věnce a zapalovat svíčky. Zvyk pokládání květin je starý skoro jako lidstvo samo. Židé tyto zvyky ale nikdy nepřevzali. Stejně jako židé neslaví původně křesťanský svátek zvaný Dušičky. Možná jste si ale všimli někdy na židovských náhrobcích položených malých kamínků, ať už navršené na sobě nebo položených vedle sebe. Tato tradice pochází již ze starověku a je společná pro židovské komunity po celém světě. Pro židy to však není přikázané pravidlo, ale jedná se o rituál.  Odkud vlastně pochází tento zvyk? 
To dnes už přesně nikdo neví. Verzí je spousta. Říká se, že tato praxe mohla vzniknout v době, kdy Židé putovali pouští. Kameny vršili na hroby proto, aby je zvěř nevyhrabala. Mluví se také o symbolice, že květiny jsou krásné ale zvadnou ale kámen symbolizuje trvalost vzpomínky na zemřelého. Údajně se také mohlo jednat o značku pro  židovské kněze, aby se nepřiblížili příliš blízko hrobu a nestali se “nečistými”. Podle pověry také kameny měli duši zemřelého udržet na daném místě.
Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát hovoří o slovní hříčce, kdy kámen se řekne hebrejsky “even”, což je výraz který sdružuje dvě slova – ,af‘ a ,ben‘ neboli otec a syn. Kámen tedy symbolizuje návaznost generací.
Dalších příběhů o možném vzniku se dá nalézt spousta. Většina má ale jedno společné. Kámen je symbolem pevnosti a trvání.


Židovský hřbitov u nás v Žideních je největším židovským hřbitovem na Moravě a ve Slezku a zároveň nejstarším hřbitovem v Brně. V roce 2006 byl zahájen dobročinný projekt  “807 hrobů holokaustu” jehož cílem bylo obnovit a postavit náhrobky 807 obětem holokaustu, aby jejich jména nebyla zapomenuta.
Až půjdete na Židovský hřbitov, svíčky nechte doma a doneste kamínek. Třeba právě k památníku obětem holokaustu.


Jan Přikryl


Další články

Jak se očkuje v Židenicích

Jak se očkuje v Židenicích

[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width="1/1"][cmsmasters_text] Dnešní očkování seniorů v Židenicích proběhlo na...