Již od doby, kdy jsem měl možnost působit v naší městské části jako starosta (1990-1996) vedou politické reprezentace v Židenicích neustálou diskusi, jak navrátit do prostoru Městských lázní celoroční život. Od konce osmdesátých let, kdy byl prakticky ukončen vlastní provoz v budově Zimních lázní (s výjimkou restaurace a kadeřnictví, které „přežily“ do počátku 90 let), byl a dodnes i je celý areál využíván pouze jako letní koupaliště.
Již první porevoluční vedení naší MČ diskutovalo myšlenku na přesun židenické radnice do budovy Zimních lázní. Umístění židenické radnice na Šámalové 60 se totiž velmi záhy ukázalo jako velmi nešťastné, a to především z pohledu dopravní dostupnosti pro občany.
Tyto úvahy jsme však brzy opustili. Naše představy o rekonstrukci objektu na provzdušněné a prosluněné kanceláře spolu s nutností řešit nedostatečnou tepelnou izolaci budovy totiž narazily na striktní stanoviska památkářů. Dalšími důvody byly také vysoká finanční náročnost přestavby, a nakonec i celková úvaha o nevhodnosti umístění budovy radnice do místa s bezprostředním kontaktem na provoz letního koupaliště. A myslím, že to byl právě tento poslední důvod, který nakonec celkovou debatu ukončil. Celý prostor Městských lázní byl našimi předky vyčleněn pro sport a rekreaci a tento záměr by mu měl zůstat i nadále.
Židenická radnice byla nakonec v roce 2005 přemístěna do budovy bývalého Aesculapu v blízkosti dopravního uzlu Stará osada. Domnívám se, že otázka umístění radnice tak byla jak z pohledu výborné dopravní dostupnosti pro občany, tak i umístění v přirozeném centru Židenic, vyřešena.
Vyřešena však není otázka jak dál se zábrdovickými lázněmi.
Obrátil jsem se proto na správce lázeňského areálu – městskou společnost STAREZ Sport Brno a zjistil jsem, že tato společnost disponuje poměrně nedávno zpracovanou architektonickou studii, která řeší nové využití komplexu budov Městských lázní s cílem navrácení celoročního provozu do areálu koupaliště. K tomu má přispět výstavba nové plavecké haly spolu s celkovou opravou budovy Zimních lázní, které by tvořily propojený celek. Viz obr. č.
Nová plavecká hala by obsahovala kombinovaný 25metrový plavecko – rekreační bazén a menší bazének pro děti. Dále by zde byly relaxační prvky typu vířivky a sauny. Technické zázemí by bylo umístěno ve sklepních částech nové budovy, zatímco pro sociální zázemí by sloužila budova Zimních lázní. Zimní lázně by se tedy měly kompletně zrekonstruovat a uvnitř objektu by se nacházel hlavní vstup, vestibul, šatny, restaurace a wellness zóna obsahující různé typy saun.
Součástí studie je také obnova venkovních ploch a rekonstrukce venkovních bazénů, které by byly doplněny o různé vodní atrakce. Nahrazen by byl i současný tobogán a bylo by zde vytvořeno zázemí pro příměstské tábory.
Velmi chvályhodné je i to, že studie bere v potaz historickou hodnotu areálu, a tudíž bylo její zpracovávání průběžně konzultováno s NPÚ.
Po dlouhých třiceti letech jsem tak možná viděl projekt, který by se mohl stát skutečností. Mohl ….. Pokud v těch, kdo budou rozhodovat o jeho realizaci nepřevládne jejich malé ego a budou schopni se na této, pro Židenice i celé město Brno významné investici, shodnout.
Ing. Jan Grůza
člen zastupitelstva MČ Židenice za KDU-ČSL
zdroj fotografie: Brněnský architektonický manuál