Odpad zdrojem

Úvod / Co se povedlo / Odpad zdrojem

Energetické využívání odpadu

Každý den svážíme odpad z černých popelnic do zařízení na energetické využití odpadu, kde jej měníme v čistou energii, která se vrací do vašich domovů v podobě tepla nebo elektřiny. Jsme jediné město na Moravě, které touto ekologickou cestou dokáže ročně zpracovat odpad od 1,5 milionu obyvatel a energeticky využít více než 230 tisíc tun směsného komunálního odpadu.

 

37 sběrných středisek odpadů

Odpad, který se nevejde do klasického kontejneru, nebo odpad, který v klasicky dostupných kontejnerech nevytřídíte, patří do sběrného střediska odpadů. V Brně máme takových středisek již 37 a další 4 střediska připravujeme.

Dotované kompostéry

Město Brno prodává občanům dotované kompostéry za třetinovou cenu. Reaguje tak na velký zájem o zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Každý, kdo je starší 18 let a má trvalé bydliště v Brně má nárok na jeden dotovaný kompostér. O cenově zvýhodněné kompostéry můžete požádat na webových stránkách www.resako.cz .

ReUse na 6 střediscích

Ještě jste o ReUse aktivitách neslyšeli? A přitom už probíhají na 6 brněnských sběrných střediscích. Jejich cílem je zachránit věci, které jsou funkční, ale lidé už je nechtějí. V rámci projektu ReUSe však tyto předměty nabízíme těm, kteří je naopak ocení. Je to významný krok k předcházení odpadů, protože staré věci dostanou druhý život.

 

 

Květiny v Brně

Věci z RE-USE pointu si může kdokoliv odkoupit za symbolické ceny a výtěžek z prodeje potom poputuje na veřejnou sbírku s názvem „Květiny pro Brno“, která podpoří výsadbu a údržbu květinových záhonků ve městě. Za tři roky fungování projektu se vybralo více než 515 tisíc korun. Ty se použily na výsadbu nové zeleně a proto teď máme v Brně dalších 477 m2 trvalkových záhonů, 608 m2 květnatých luk nebo přes 55 tisíc nových cibulovin.

Zeleň střechám! Nachytej dešťovku!

Projekt Zeleň střechám! je celorepublikovým unikátem podporující formou dotací vytváření zelených střech. Druhým je dotační program s názvem Nachytej dešťovku!, kterým město Brno podporuje využití srážkové vody. Občané i podnikatelé mohou tyto dotace využívat a zlepšovat kvalitu života v Brně a napomáhá udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou, která je v posledních suchých letech surovinou, které si musíme vážit.

 

Zajímá nás Váš názor

Zapojte se do ankety o využití bioodpadu v Brně. I Váš názor může rozhodnout o tom, kam bude Brno v této oblasti v příštích letech směřovat.