V posledních dnech je tématem především zavádění rezidentního parkování ve středu města. Lidovci ale považují za důležité řešit také parkování na sídlištích. Představili projekt kovových montovaných parkovacích domů, které dokážou zvýšit kapacitu současných parkovišť až třikrát. A přitom nedojde k zasažení okolní drahocenné a potřebné zeleně.
„V posledních měsících se pozornost věnuje jen parkování v historickém centru a skoro se zapomíná na místa, kde problémy s parkováním zažívají dennodenně snad úplně všichni. Tam, kde je největší koncentrace lidí, a to na sídlištích. Rezidentní parkování v těchto oblastech jistě pomůže. Je však nutné navýšit počet parkovacích míst. A jediným řešením na sídlištích je výstavba montovaných parkovacích domů, které by se umisťovaly na současné parkovací plochy,“ uvedl Filip Leder, který se v rámci KDU-ČSL věnuje efektivnímu systému parkování.
Zpracování projektu i realizaci by mohla provádět městská firma Brněnské komunikace.
„Podstatné pro nás je, aby se domy budovaly na současných vyasfaltovaných plochách, aby se zbytečně nezabírala zeleň, která je na sídlištích velmi drahocenná. Město tudíž může navrhnout vhodné pozemky a zároveň skrze BKOM může nabídnout zpracování projektu i samotnou realizaci. Montované parkovací domy jsou kovové, ale ideální je na ně umisťovat drobnou a popínavou zeleň, která domy vizuálně zatraktivní, a hlavně i ochladí tamní prostředí,“ dodal Hladík.
Lidovci také chtějí, aby rezidentní parkování platilo v nočních hodinách, ale přes den mohl v modrých zónách parkovat kdokoli.
„V rámci rezidentního parkování musí být systém nastaven tak, aby by rezidenti měli místo jisté hlavně ve večerních a nočních hodinách, kdy se vracejí ze zaměstnání. Ale přes den by měly být tyto parkovací plochy určeny pro všechny zdarma. Na náš návrh bylo hned na začátku prosazeno do základního režimu, že rezidentní parkování by mělo platit pro rezidenty v noci od 17:00 do 7:00, aby přes den zde mohl parkovat kdokoli a zadarmo. Protože přes den není problém zaparkovat poblíž svého bydliště tak markantní. Městská část Brno-střed si však tento systém změnila a nastavila rezidentní parkování na celý den. Tento přístup však nepovažujeme za dobrý a budeme ho chtít změnit,“ popsal plánované změny Leder.
Lidovci také prosadili výhodné parkování pro hendikepované s průkazem ZTP a ZTP/P.
„Na náš návrh se podařilo zajistit, aby lidé s průkazem ZTP a ZTP/P mohli na parkovacím místě určeném pro invalidní řidiče stát zadarmo, jak dlouho chtějí. Na modré zóně pak mohou stát zadarmo tři hodiny,“ doplnil Hladík.
Rezidentní parkování zatím platí jen v historickém centru města, od 1. listopadu se rozšíří i na přilehlé ulice. O případném zavedení rezidentního parkování si rozhodují samy městské části.