Brno se za posledních pár let stalo inspirací pro mnohé obce v celé republice tím, jak začalo přistupovat k životnímu prostředí. Jak se to stalo? Do vedení města přišli lidé, kterým prostě není jedno, kde budou žít další generace. A podobnou změnu je cítit i v Jihomoravském kraji.
O tom, že boj proti suchu bude priorita, jsme vlastně ani nediskutovali. Nic jiného nám totiž ani nezbývá. S vodou musíme lépe hospodařit a loňský deštivý rok na tom nic nemění. Něco nachystali už naši předchůdci a díky za to. V prosinci jsme tak mohli představit studii, která dala vzniknout investičnímu plánu boje proti suchu. Na území Jihomoravského kraje víme o více než čtyřiceti projektech za půl miliardy korun, které můžeme postupně realizovat. Tím to pro nás ale nekončí. I v letošním finančně vypjatém roce jsme vypsali dotační program na podporu boje proti suchu a zadržování vody v krajině.
Možná máme velké ambice, ale jestli se chceme skutečně připravit na změny, které na jižní Moravu dopadají, musíme začít myslet dál než v horizontu příštího roku. Brno se touto cestou již vydalo.Chceme i další obce povzbudit v tom, aby se pustily do komplexnějšího uvažování. Cílem je, aby pro obec existoval dokument, který nachystá možná opatření v boji proti suchu a změnám klimatu na daném území například na deset let. A to tak, aby, když se jednotlivé věci zrealizují, byla v krajině poznat změna. Bude to trvat, ale tak už to v přírodě chodí.
Jan Zámečník – náměstek hejtmana Jihomoravského kraje