Brnu se daří, koronaviru navzdory

Rozhovor s 1. náměstkem brněnské primátorky Petrem Hladíkem.

Poslední rok byl pro spoustu lidí neobvyklý. Jaký byl pro tebe? 

Byl náročný. Nejvíce mi chybí kontakt s lidmi, jsem zvyklý být mezi nimi a ptát se jich, co je trápí. Řešit s nimi věci napřímo. To teď nejde. Hledáme různé způsoby, jak pomoci seniorům vyrovnávat se se zákazem vycházení, nedostatkem roušek, dezinfekcí, potravin.  Bojujeme za rodiče, kteří museli přerušit svou práci kvůli uzavření škol. Ze dne na den musíme reagovat na nová a předem neohlášená vládní opatření a zákazy.

„Bojujeme za rodiče, kteří museli přerušit svou práci kvůli uzavření škol.“ 

Brno bylo považováno za vzor v boji proti koronaviru i v přípravě připravenosti na očkování, čím to podle tebe bylo? 

Hned na začátku jsme si uvědomili, kam situace může zajít, pokud ji podceníme. Zároveň jsme se rozhodli, že pokud chceme lidem opravdu pomoci, nemá cenu ve všem čekat na vládu. Byli jsme v kontaktu s odborníky, kterým jsme naslouchali. A snažili se využít touhy ostatních lidí podílet se na dobré věci. Musím vy zdvihnout spolupráci se zdravotnickými zařízeními, městskými i fakultními nemocnicemi nebo městský mi firmami. Byli jsme připraveni na nejhorší a zároveň se tomu snažili zabránit.

Dokázali jste v posledním roce řešit ještě něco jiného než epidemii? 

Pandemie naštěstí nezastavila rozjeté projekty. Brnu se daří, koronaviru navzdory. Investovali jsme do oprav škol a školek 200 milionů korun. Zahájili jsme druhou etapu stavebních prací na velkém městském okruhu v úseku Žabovřeská. Rozšířili jsme dvojnásobně počet startovacích bytů. Podařilo se postavit nové byty určené pro seniory. Radost mám z nové stezky Zouvalka u Brněnské přehrady nebo opravených školních bazénů v Komíně a Bohunicích. Velký kus práce se opět po dařilo odpracovat v oblasti životního prostředí. Kromě nových zelených střech jsme pokračovali v zavádění energeticky úsporných opatření nejen na městských budovách. Do snižování emisí CO2 se podařilo zapojit soukromé firmy i veřejné instituce. Blížíme se také k systémovému sběru bioodpadu a efektivnímu využívání fotovoltaiky na brněnských střechách.

Když mluvíš o životním prostředí, Brno vyhrálo prestižní ocenění Energy Globe…

Ano, z toho mám velkou radost. Ocenění Energy Globe jsme pro Brno získali s dotačním programem Zeleň střechám. Uspěli jsme v kategorii Čistý vzduch. S tím to dotačním programem jsme inspirací pro všechna města v České republice. V letošním roce jsme pro gram vypsali již potřetí. Od roku 2019 jsme podpořili kolem 200 projektů a stovka z nich už je realizována.

Jaká největší změna čeká Brňany v roce 2021?

Myslím, že tou největší změnou, která se dotkne snad každého Brňana, bude zavedení systematického svozu bioodpadu. Po městě rozmístíme celkem tisícovku hnědých kontejnerů. Bioodpad se dosud sbíral pouze ve sběrných střediscích. Budeme postupně zavádět i svoz bioodpadu od rodinných domů. Chceme z bioodpadu vyrábět plyn vhodný pro pohon svozových vozidel nebo autobusů městské hromadné dopravy.

Na podzim se budou konat parlamentní volby, proč jsi se rozhodl nekandidovat? 

Pro mě je na prvním místě Brno a práce pro Brňany. Naše město mám rád a chci mu pomáhat. Hodně důležitých projektů je tady potřeba dokončit. Dalším důvodem je pak samozřejmě naše rodina. Máme pět malých dětí a každá chvilka s nimi je pro mě, a věřím, že i pro ně, hodně důležitá.

Na co se nejvíc těšíš, že budeš dělat, až skončí všech na koronavirová opatření? 

Nejvíce ze všeho se těším na osobní setkávání s lidmi v ulicích nebo kdekoliv jinde. Konečně si budu moci vyslechnout jejich problémy napřímo. S celou rodinou se také těšíme, že budeme moci bez obav navštěvovat babičky a dědečky a také věřím, že v létě společně vy razíme na dovolenou na kolech.

Další články

Brno již rok sbírá bioodpad

V prvním roce systematického svozu bioodpadu z veřejných stanovišť dokázali Brňané do hnědých popelnic umístit 1 236...