Brněnská koalice má za sebou rok vládnutí. Představitelé KDU-ČSL při vstupu do koalice zdůrazňovali, že je pro ně důležitá taková koalice, ve níž budou mít možnost plnit svůj předvolební program. Ten tvořili společně s občany města Brna. Po roce vládnutí dokázali lidovci splnit více než polovinu slibů ze svého čtyřletého plánu.
Nejvíce se jim daří uskutečňovat své programové priority v oblastech, které mají na starost. Jedná se o oblast životního prostředí, školství, sportu, zdravotnictví, prorodinné politiky, územního plánování a rozvoje města. Zvláště v oblasti životního prostředí se podařilo udělat výrazný posun vpřed oproti minulému volebnímu období.
„Životní prostředí máme na starost prvním rokem a jsem za to rád, protože se konečně některé věci po letech přešlapování začaly hýbat. Velmi se osvědčily nové dotační programy na podporu výstavby zelených střech a zachytávání dešťové vody. Podíl zelených střech se díky půlroční výzvě zvýší ve městě Brně o více než deset procent. Výzvy budou pokračovat i v příštím roce. Pokračujeme také v oživování vnitrobloků, stále vypisujeme i na tuto činnost dotace. Významným počinem v této oblasti je revitalizace vnitrobloku v Žabovřeskách. Podařilo se přijmout Akční plán udržitelné energetiky a klimatu, který zavazuje město k přísným nízkoenergetickým a ekologickým opatřením. Probíhá nová výsadba stromů v lesích města Brna, ale i v ulicích, kde nelze vysadit stromy kvůli umístění sítí, začínáme vysazovat keře. Do konce roku bude vysázeno stovky keřů v městské části Brno-sever a v příštím roce budeme pokračovat v dalších městských částech. Zavedli jsme také dotační programy na vybudování podzemních kontejnerů a připravujeme novou koncepci nakládání s bioodpadem,“ uvedl 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), který má životní prostředí na starost.
V oblasti zdravotnictví se významné projekty teprve připravují. Probíhají přípravy na výstavbu parkovacích domů u Nemocnice milosrdných bratří a Dětské nemocnice. Hledá se projektant zdravotnického komplexu pro 200 pacientů na Červeném kopci. Podařilo se dokončit první etapu rekonstrukce polikliniky na Lesné a investovat finanční prostředky do Úrazové nemocnice, konkrétně do nového oddělení urologie, endoskopie a zateplení budovy v ulici Ponávka. Dokončeny byly také byty určené pro sdílené bydlení zdravotních sester.
„V rámci školství a sportu se nám podařilo postavit novou nízkoenergetickou školku pro 75 dětí a naplánovat výstavbu dalších 5 nových mateřských škol. Rozšířili jsme také několik základních škol, za všechny mohu jmenovat ZŠ Vejrostovu nebo ZŠ Gajdošovu. Podpory se dostalo technickému vzdělávání mimo jiné i nákupem mobilní laboratoře FAB LAB. Bylo zachováno financování rekonstrukcí škol částkou 200 milionů ročně. Rozšířeno do dalších škol a školek pak bylo bezlepkové a bezlaktózové stravování. Rodiče s dětmi se mohou těšit na nově dokončená multifunkční hřiště u škol, příkladem mohou být hřiště při MŠ Kamechy v Bystrci a při ZŠ Kamínky v Novém Lískovci. Vybudováno také bylo nové dětské hřiště v lužáneckém parku a otevřelo se nové wellness při plaveckém bazénu za Lužánkami nebo curlingové hřiště v areálu Nové Zbrojovky,“ uvedl radní pro školství a sport Jaroslav Suchý.
„Podporujeme nadále sportovce s handicapem, vybudovali jsme nové workoutové hřiště pro handicapované ve sportovním areálu Hroch. Odstraňujeme bariéry ve veřejném prostoru, nejvýraznější změny se v této oblasti podařilo uskutečnit na autobusovém nádraží před hotelem Grand, zavedli jsme také indukční smyčky na úřadech pro lepší dorozumívání lidí s poruchou sluchu,“ doplnil Hladík.
Důležité kroky se také podařilo uskutečnit v oblasti územního plánování a rozvoje města.
„V rámci přípravy nové výstavby ve městě klademe velký důraz na nízkoenergetičnost a bezbariérovost připravovaných staveb, kvalitní dopravní obslužnost daného území, zajištění infrastruktury služeb, včetně zřízení nových škol a školek. Podle plánu jde také příprava nového územního plánu. Pro lepší informovanost veřejnosti jsme také zřídili webový portál upmb.brno.cz, na kterém Brňané najdou veškeré aktuální informace o přípravách a projednávání nového územního plánu,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal.
„Volební program jsme tvořili společně s občany města Brna. Ptali jsme se jich na ulicích, co by v Brně chtěli zlepšit. Sesbírali jsme stovky podnětů a slíbili jsme, že je budeme řešit. Kromě celobrněnských témat také usilovně pracujeme v jednotlivých městských částech. Jsem rád, že za rok se nám podařilo více než polovinu našich slibů splnit,“ dodal Hladík.