Zvýší se kapacita dostupného bydlení pro mladé rodiny a seniory?

V Brně se v poslední době strašně zdražuje bydlení. Mám dvě děti. Kluk bude končit vysokou a nevím, jak to pak bude řešit, protože hypotéku je teď dostat o dost těžší. A to nemluvím o důchodcích, kteří si nic našetřit nestihli a celý život chodili do práce. Co s tím máte v plánu udělat? 

„Bydlení je v poslední době problém skoro ve všech větších městech. Brno má zhruba 15 % bytů ve svém vlastnictví, ale chováme se k nim jinak, než ostatní města. Chci, abychom šli v Brně příkladem i pro ně.

Máme nachystanou strategii bydlení, která zajistí možnosti nové výstavby vlastnického bydlení, nájemní byty pro seniory, hendikepované, matky samoživitelky a další, startovací byty pro začínající rodiny a družstevní byty pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku.

Družstevní bydlení je tu pro ty, kteří sice mají dostatečný příjem na splácení, ale banka jim nepůjčí třeba proto, že mají děti. Systém je nastaven tak, že město Brno společně s lidmi založí družstvo, do něhož vloží pozemek určený k výstavbě bytového domu. Toto družstvo si vezme od banky úvěr, který mu postupně budou splácet lidé, kteří se do družstva přidají.

Pro seniory, kteří celý život pracovali, pro lidi s hendikepem, maminky samoživitelky apod.chceme zajistit zvýhodněné nájemní bydlení v městských bytech.Pak tu máme systém startovacích bytů se zvýhodněným nájmem na čtyři roky, aby po škole nemusely mladé páry hledat bydlení mimo město, ale mohli založit rodinu v Brně. A samozřejmě musíme dokázat využít například bývalé tovární prostory v centru města pro výstavbu bytových domů. Je toho hodně, ale nejsou to žádné vzdušné zámky a když se bude chtít, tak to zvládneme.“

Chcete to probrat přímo s Petrem Hladíkem?

Nechte nám na sebe telefonní kontakt, napište o čem byste chtěli mluvit a my se vám co nejdříve ozveme

Další články

Brno již rok sbírá bioodpad

V prvním roce systematického svozu bioodpadu z veřejných stanovišť dokázali Brňané do hnědých popelnic umístit 1 236...