Historické domy mají před bouráním nebo nevhodnou přestavbou chránit městské památkové zóny. Návrh na jejich vymezení připravili během dvouroční práce odborníci ze strany města a Národního památkového ústavu. Rychlé zavedení památkových zón podporují brněnští lidovci. Chtějí tím zajistit ochranu významných brněnských budov.
“Hrajeme o čas. Stovky historických domů v Brně nyní nejsou nijak chráněny před bouráním nebo nevhodnou přestavbou. Vznik památkových zón je to správnou cestou. O vymezení památkových zón intenzivně jednáme s památkáři, architekty i představiteli městských části už dva roky. Za lidovce mohu říct, že návrh památkových zón plně podporujeme. Oddalování ochrany významných území a domů je v tuto chvíli risk, který si nemůžeme dovolit,“ uvedl Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna.
Vyhlášení zón by mělo ochránit také budovy a místa, která dle Nejvyššího správního soudu kvůli staré administrativní chybě památkovou ochranu ztratili. Kdyby už byla v platnosti městská památková zóna nedošlo by ke zbourání například vily na ulici Tichého, neorenesančního městského paláce na ulici Hybešově a Lidické nebo barokního domu v ulici Hlinky. Jednotlivé zóny by nyní určovaly, jak mohou památkáři do případné rekonstrukce nebo nové výstavby zasahovat.
“Pokud by se schválila památková zóna v navržené podobě, ve většině případů by se pak památkáři vyjadřovali k fasádám, zachování charakteru zástavby nebo úpravě veřejného prostranství. K vnitřním prostorám pouze v případě kulturních památek. Představa, že si lidé nebudou moci ve svých domech předělat interiér je tak zcela mylná,” uvedl radní pro rozvoj města Brně Filip Chvátal a dodal: „Debaty, které vedeme již dlouhé měsíce, bychom měli ukončit během pár týdnů, aby Ministerstvo kultury mohlo konečně začít pracovat na vyhlášení zóny. Otázka územního rozsahu by podle mne měla být menší, než navrhuje Ministerstvo kultury. Práce na vyhlášení ochrany památek by se ale měly rozběhnout co nejdříve.“